A munka pokla? – Hogyan segíthet az EAP, amikor már egy relax-kávé nem elég

Ismerős az az érzés, amikor a vasárnap esti filmezés helyett a másnapi meeting forgatókönyvét írod a fejedben? Amikor a gyomrod görcsbe rándul, mert tudod, hogy az a bizonyos kolléga megint valami „kedves” megjegyzéssel fogadni a konyhában? Tudom, nem vígasztal, de nem vagy egyedül! A modern munkahely rengeteg kihívást tartogat, amik simán kimeríthetik az emberi tűrőképesség határait.

A stressz, mint láthatatlan társunk

A statisztikák nem hazudnak: a munkavállalók 75%-a a közvetlen főnökét tartja a legnagyobb stresszfaktornak. Gondolj bele: egy rossz vezető nem csak az üzleti eredményeket rontja, hanem szó szerint az egészségedre megy. Egy svéd kutatás szerint azoknál, akiknek hozzá nem értő, tapintatlan főnökük van, 60%-kal nagyobb eséllyel alakul ki szívroham vagy egyéb szív- és érrendszeri probléma. Ez nem vicc, emberek! Ez maga a valóság.

A bunkó főnök szindróma – Veled is megtörtént már?

Sokunk életében eljön az a pont, amikor egy igazi „gyöngyszemmel” kell együtt dolgoznunk. Egy olyan vezetővel, aki a hatalmát arra használja, hogy megalázza a beosztottjait, aki sosem hallgat meg, és aki a legapróbb hibákért is felelősségre von.

  • Emlékszel arra az esetre, amikor…? A projekt megbeszélésén a főnök nyilvánosan kiosztott a hibádért, amit valójában a csapat egyik másik tagja követett el. Érezted, ahogy a gyomrod görcsbe rándul, a füled vörösödik, és legszívesebben a föld alá süllyedtél volna.
  • Vagy arra, amikor…? A kollégád, aki a pozícióért könyöklő típus, rendszeresen elhappolta az ötleteidet a megbeszéléseken, és a főnök meg csak bólogatott, mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga.

Ilyenkor az ember tehetetlennek érzi magát. Úgy gondolja, nincs kihez fordulnia – pedig dehogynem!

Az EAP, mint a modern hős!

Itt jön a képbe a HR Care EAP, azaz a Munkavállalói Segítő Program. Ez a szolgáltatás egy valódi mentőöv lehet a munkahelyi problémák tengerében. Az EAP szakemberei segítenek kezelni a stresszt, a konfliktusokat, a kiégést, sőt, még a bunkó főnökkel való kommunikációt is.

De hogyan is működik ez a gyakorlatban? Nézzünk néhány azonnal bevethető tippet, és azt, hogyan csiszolhatod ezeket tökélyre az EAP segítségével:

  1. A „Fekete Öves Visszautasítás”: Ha valaki megsért, ne hagyd szó nélkül!
    • Azonnal: Érezd, hogy valaki átlépte a határaidat? Mondd ki! „Ez a megjegyzés sértő volt.” Légy rövid, tömör és határozott. Változtass a hangodon, légy komolyabb!
    • EAP: Az EAP keretein belül szituációs gyakorlatokon vehetsz részt, ahol profi szakemberek segítenek elsajátítani a határozott kommunikációt. Szerepjátékok, visszajelzések és személyre szabott tanácsok várnak rád, hogy a valóságban is magabiztosan kezeld a hasonló helyzeteket. Ha a főnökkel való kommunikáció problémás, az EAP szakembere segíthet megtalálni a megfelelő hangot, és a konstruktív párbeszédet
  2. Dokumentáld a helyzetet! Ha úgy érzed, zaklatás vagy igazságtalanság áldozata vagy, jegyzetelj!
    • Azonnal: Írd le a dátumot, időpontot, a résztvevőket és a pontos szavakat, amik elhangzottak. Minél pontosabb vagy, annál jobb.
    • EAP: Az EAP Munkahelyi tükör szolgáltatása segít, hogy a megfelelő döntéshozókhoz anonim módon juttasd el a visszajelzésedet. A biztonságod megmarad, miközben a szempontjaid meghallgatásra találnak!
  3. Lélegezz és Tervezz! Ne reagálj azonnal dühből vagy félelemből.
    • Azonnal: Ha érzelmileg feltöltődsz, vonulj el egy pillanatra. Végy néhány mély lélegzetet, és próbáld meg megnyugtatni magad. Ne írj dühös emaileket!
    • EAP: Az EAP stresszkezelő foglalkozásain megtanulhatod, hogyan kezeld a hirtelen jött stresszt, és hogyan hozhatsz racionális döntéseket nyomás alatt is. Különböző légzéstechnikák, mindfulness gyakorlatok és egyéb relaxációs módszerek segítenek abban, hogy ne a stressz irányítson téged, hanem te a stresszt. A HR Care EAP szakembere megtanít relaxációs technikákat, stresszoldó módszereket, és segít megtalálni a munka és a magánélet közötti egyensúlyt is.
  4. Érzelmi Távolságtartás: Ne engedd, hogy a munkahelyi problémák uralják az életed!
    • Azonnal: Munka után kapcsolj ki! Találj egy hobbit, sportolj, tölts időt a szeretteiddel. Ne vidd haza a munkát!
    • EAP: Az EAP segít megtalálni a munka és a magánélet közötti egyensúlyt. Tanácsot adnak a hatékony időgazdálkodáshoz, a prioritások felállításához, és a stresszoldó tevékenységek beépítéséhez a mindennapi életedbe. A túlhajszoltság, a stressz és a motiváció hiánya könnyen vezethet kiégéshez. Az EAP segít felismerni a tüneteket, és kidolgozni egy stratégiát a megelőzésre.

Miért jó ez a cégnek?

A munkavállalói elégedettség és elkötelezettség kulcsfontosságú a cég sikeréhez. Egy elégedett munkavállaló produktívabb, kreatívabb és lojálisabb. A HR Care EAP pedig egy olyan befektetés, ami mindig megtérül. A Gallup felmérése szerint az elkötelezett munkavállalók átlagosan 147%-kal nagyobb bevételt generálnak. Az alacsony elkötelezettség pedig évente 300 milliárd dollárba kerül a vállalatoknak – ez egy olyan veszteség, amit a HR Care EAP segítségével jelentősen csökkenthet.

EAP – Nem a „bunkó főnök” ellenszere – inkább a hatékony, elkötelezett munkaerő záloga!

Az EAP nem csupán a konfliktusok kezelésében segít, hanem proaktív módon támogatja a munkavállalók mentális egészségét, stresszkezelését és kiégés elleni védekezését. Így  a dolgozók nem csak túlélnek a munkahelyi kihívások közepette, hanem eszközöket kapnak egy-egy reménytelennek tűnő munkahelyi konfliktus kezeléséhez. Kérdezzünk meg egy HR vezetőt, aki a saját bőrén érzi, milyen kulcsfontosságú a munkaerő megtartása! Egy új ember megtalálása, beillesztése és betanítása rengeteg időt és pénzt emészt fel. Az EAP egy olyan szolgáltatás, ami elősegíti a munkahelyi konfliktusok konstruktív kezelését, segít megtartani a jó munkaerőt, csökkenteni a fluktuációt, és növelni a munkavállalói elégedettséget.

Ne várjátok meg, míg a probléma súlyossá válik! – Az EAP a proaktív HR megoldás.

Lépjetek velünk kapcsolatba, és fedezzétek fel, hogyan tehetjük hatékonyabbá és emberközpontúbbá a céget!

Ne feledd, a HR Care EAP nem költség, hanem befektetés a jövőbe!