Amikor egy élet kettétörik – Egy haláleset hatásai

A HR Care EAP szolgáltatás nem csupán humánus gesztus, hanem stratégiai befektetés, amely sokszor a legnehezebb helyzetekben tudja életmentő levegővételhez juttatni munkatársunkat.

Nem csak a szív szakad meg: A haláleset okozta teherlavina

A gyász, mint a legnehezebb életesemények egyike, nem csak a szerettünk elvesztésével járó fájdalmat hozza magával. A gyászoló személynek gyakran számtalan adminisztratív, jogi és pénzügyi teherrel is meg kell küzdenie, ami tovább nehezíti a gyász feldolgozását és a mindennapi életbe való visszatérést.

Gondoljunk csak bele: a temetés megszervezése, a hagyatéki eljárás, a biztosítókkal való egyeztetés, a hitelek kezelése, a gyermekek ellátása – mind-mind olyan feladatok, amelyek óriási terhet rónak a gyászolóra – miközben még az elhunyt szerettünk nevének kiejtése is fájdalommal jár. Mindez a munkára is rossz hatással van, ami az elkötelezett munkavállalónak még lelkifurdalást is okoz. Egyszóval ez egy rendkívül komplex pszichés és gyakorlati teher.

Mindeközben az élet nem áll meg. A cégnek is működnie kell, és bármennyire ridegnek is tűnik ezt kimondani: munkavállalónk gyásza kézzelfogható költségeket jelent a cég számára is! A rendkívüli élethelyzetben lévő munkavállaló teljesítménye, hiányzása, koncentrációja, sőt a többi munkatárssal való együttműködés mind kihat az cég életére. Ezen a ponton nem csak emberség és empátia kérdése, de – kimondani is fáj, de – gazdasági érdek is, hogy munkavállalónkat mihamarabb átsegítsük a problémáknak legalább az „elintézhető” részén.

Esettanulmány: A hitelfedezeti biztosítás – és a gyakorlat

Anna és a férje példája jól mutatja, hogy a legnagyobb körültekintés és a lehetetlenre való felkészülés ellenére is adódhatnak megugorhatatlannak látszó problémák. Anna férje teljesen váratlanul halt meg, így hagyva magára feleségét és két kisgyermekét. Miután a férfi volt a családfenntartó, Anna rendkívül nehéz anyagi helyzetbe került. És noha körültekintően a jelzáloghiteleiket biztosítással védve vették fel, ez végül úgy tűnt, hogy mégsem óvta meg őket az Anna számára megfizethetetlen költségektől.

A hitelfedezeti biztosítás célja, hogy a család ne kerüljön pénzügyi nehézségbe az adós halála esetén. A biztosító ilyen esetben átvállalja a hitel törlesztését az adóstól. Azonban Annáék esetében a bank formai hibát vétett a szerződéskötés során és noha a díjakat rendben fizették, a kritikus pillanatban a biztosító a hiányzó dokumentumokra hivatkozva megtagadta a kifizetést. Orvosi dokumentumokat követeltek az elhunyttól, amelyeket viszont az orvosi titoktartás miatt az orvos nem adhatott ki.

Mária története rávilágít arra, hogy a gyász nem csupán érzelmi, hanem gyakorlati problémák sorát is felveti, amelyek megoldásához szakértői segítségre van szükség. Anna esetében a gyászfeldolgozásnak még a megkezdését is akadályozta, hogy önhibáján kívül egyik pillanatról a másikra egzisztenciális veszélybe került. A legsürgősebb feladat részére tehát a jogi segítség megtalálása volt.

Tudta-e: Igényelhető ingyenes jogsegély Magyarországon

Magyarországon bizonyos feltételek mellett ingyenes jogsegély szolgáltatás is igényelhető, mind polgári, mind közigazgatási, mind pedig büntetőügyek kapcsán.

Az ingyenes jogsegély szolgáltatáshoz a Kormányhivatal Igazságügyi Osztályán kell engedélyt kérni. A jogosultság igazolását és az ügy részleteinek megosztását követően 8 napon belül megszületik a döntés a jogosultságról. Ezt követően az alábbi linken található ügyvédek közül megkereshetők azok, akiknek a szakterülete az adott ügyhöz illeszkedik és a kiválasztott szakember innen díjmentesen viszi az ügyet.

https://szakrendszerek.im.gov.hu/nevjegyzek/

Ki veheti igénybe az ingyenes jogsegélyt?

  • Aki megfelel a jövedelmi feltételeknek.
  • Aki valamilyen hátrányos helyzetben van (pl. munkanélküli, egyedülálló szülő).
  • Aki valamilyen fontos ügyben szeretne jogi segítséget kapni (pl. családi jog, munkajog, fogyasztóvédelem).

Egyes esetekben a fenti linken elérhető ügyvédek személyesen is segítenek már az ingyenes jogsegély szolgáltatás igénylés megindításában is.

Anna szorult anyagi helyzetében ez az információ jelentette a gyors mentőövet. Felkutattuk neki azt az ügyvédet, aki az ügyét felkarolja, az adminisztratív segítségen túl az ügyét is ingyenesen képviselni tudja. Pszichológusaink pedig megértésükről biztosították Annát, teret adva a feszültség enyhítésének és megbeszélték azt is, hogy amint ő maga is készen áll rá, támogató kezet tudnak neki nyújtani a gyászfolyamatban is.

Komplex segítség a gyászoló munkavállalóknak

Az EAP szolgáltatás kapcsán leggyakrabban a gyász feldolgozásához nyújtott segítségre gondolunk. Sajnos a gyászoló munkavállalók átlagosan 3-6 hónapig küzdenek a koncentrációs nehézségekkel és a csökkent teljesítménnyel.

Ugyanakkor egy átfogó EAP szolgáltatás nem csupán a gyász feldolgozásában nyújt pszichológiai segítséget, hanem a gyakorlati problémák megoldásában is támogatja a munkavállalókat:

  • Jogi tanácsadás: Segítség a megfelelő jogszabályok értelmezéséhez és a segítő szakemberek felkutatásához a hagyatéki eljárásban, a biztosítókkal való egyeztetésben, a tartozások kezelésében.
  • Pénzügyi tanácsadás: Segítség a költségvetés tervezésében, a hitelek átütemezésében, a pénzügyi stabilitás megőrzésében a megfelelő szakemberek bevonásával.
  • Adminisztratív segítség: Segítség a hivatali útvesztőkben való eligazodásban, ami a szükséges dokumentumok beszerzésében, a hivatalos ügyek intézésében lehet kiemelten hasznos.
  • Érzelmi támogatás: Pszichológiai tanácsadás a gyász feldolgozásához, a stressz kezeléséhez, a gyermekek támogatásához.

A HR Care EAP, mint befektetés: A gyász utáni újjáépítés támogatása

Mária története szomorú, de egyben reményteli is. Megmutatja, hogy a nehézségek ellenére is van kiút, és hogy a HR Care szolgáltatás valódi segítséget jelenthet a munkavállalóknak a legnehezebb időkben is. A gyászfeldolgozáson túl a hétköznapi problémák megoldásához is megkeresi a megfelelő segítséget, legyen szó jogi tanácsadásról, pszichológiai támogatásról, vagy éppen pénzügyi tanácsadásról.

Ne feledjük: Nem vagyunk egyedül!