Zaklatás az iskolában: Hogyan hat a gyermek problémája a szülő munkahelyi teljesítményére?

Munkánk során sokszor találkozunk tanulságos történetekkel, amelyek mindannyiunk számára taníthatnak valamit. Egy édesanya küzdelmét meséljük el nektek, aki a HR Care EAP segítségét kérte, hogy támogassa lányát az iskolai zaklatás leküzdésében.

A helyzet

Egy partnerünknél dolgozó édesanya azzal kereste meg szakembereinket, hogy 12 éves lánya iskolai zaklatás áldozata lett. A család nemrég költözött haza külföldről az édesanya szülővárosába. A költözés okozta stresszt tovább súlyosbította, hogy a kislány a külföldi tartózkodás után angolul folyékonyan beszélt, magyarul viszont kevésbé, és emiatt verbális és fizikai zaklatás érte a többi gyerektől az iskolában. A helyzetet tovább nehezítette az édesapával való távolságtartó viszony, ami miatt a kislány egyre magányosabbá vált, önbizalma megrendült. Az édesanya ekkor keresett meg bennünket azzal a kéréssel, hogy találjunk valami megoldást, mert nem akarja a lányát minden este sírni látni.

A telefonos megkeresés

Az édesanya aggodalmaira válaszul a HR Care EAP szakembere együttérző támogatást és megerősítést nyújtott neki, kezelve a lánya jóllétével kapcsolatos aggodalmait.

A szakember gyorsan feltérképezte a zaklatás dinamikáját, természetét, és annak a gyermek mentális egészségére gyakorolt hatását. Hangsúlyozta, hogy az alkalmazkodási folyamat során a türelem és a támogatás kulcsfontosságú, így javasolta egy hosszabb tanácsadói folyamatba történő belépést. A beszélgetés eredményeképpen a lány részére személyes tanácsadást javasoltak, ahol feltárhatta érzéseit, és hatékony megküzdési stratégiákat dolgozhat ki. Az édesanya élt a lehetőséggel.

A feldolgozás

A lány sokat profitált a tanácsadási ülésekből, melyeken a reziliencia építésére és a megküzdési mechanizmusok fejlesztésére összpontosítottak. Eszközöket kapott, hogyan kezelje a zaklatásra adott reakcióit, és hogyan építse fel önbizalmát. A foglalkozások egyúttal a szociális készségek fejlesztésére is időt szakítottak, így mindezen tudás és eszközök segítségével új barátságokat alakított ki a nyelvi nehézségek ellenére.

Hogyan hat mindez a munkahelyi teljesítményre?

A gyermekért való aggódás komoly stresszt okoz a szülőnek, ami érintheti a koncentrációt, a hatékonyságot és a munkahelyi kapcsolatokat. Ebben az esetben az akut probléma kezelése és a megoldhatatlannak tűnő kihívásra adott hatékony válasz visszaterelte a hétköznapokat a kiszámítható, nyugodt mederbe. A szülő tudta, hogy gyermeke jó kezekben van, így saját bevallása szerint a munkájára is jobban tudott koncentrálni.

A zaklatás valósága – statisztikák

Sajnos ez a fajta zaklatás nem egyedi eset. A statisztikák azt mutatják, hogy a gyermekek jelentős százalékát érinti:

  • Egyes felmérések szerint a gyermekek akár 35%-a is megtapasztal valamilyen formában zaklatást az iskolában.
  • Ugyanakkor a zaklatást elszenvedő gyermekek közel 50%-a nem kap semmilyen segítséget a helyzet kezeléséhez.

Ezért kiemelten fontos, hogy a munkahelyek támogató környezetet teremtsenek a szülők számára, és hozzáférést biztosítsanak olyan szolgáltatásokhoz, mint a HR Care EAP programjai.

Összefoglalás

A családi problémák szorosan összefonódnak a munkahelyi teljesítménnyel. A HR Care EAP által nyújtott támogatás nemcsak a gyermeknek segíthet, hanem az érte aggódó szülőknek is, hogy jobban tudjanak a mindennapokra, azon belül a munkájukra koncentrálni. A munkatársak jóllétébe való befektetés egy biztosan megtérülő befektetés a vállalat számára is.