…akkor valószínűleg te is jártál már abban a helyzetben, amikor a motiváció lángja már inkább csak parázs, amit újra meg újra meg kell fújnod, hogy egy-egy lángnyelvet előcsalogass, ami aztán ismét gyorsan eltűnik – az egyetlen, ami igazán éget, az a tehetetlenség érzése. A kiégés nem válogat: HR vezetőt, cégvezetőt, munkavállalót egyaránt leteríthet.
Tudjuk, a kiégésről szóló cikkek tucatjával vannak tele a szakmai oldalak. Jógázz többet, meditálj, vedd vissza az irányítást az életed felett, tűzz ki reális célokat, tanulj meg nemet mondani. Mind kipróbáltad, semmi nem változik. De mi van akkor, ha a te helyzeted nem ideális? Mi van akkor, ha a kiégésed nem pusztán a túl sok munkának, hanem valami sokkal mélyebbnek a következménye?
A felelősség csapdája
Szeretjük azt hinni, hogy a saját sorsunk kovácsai vagyunk. Hogy a sikerünk és a boldogságunk a mi kezünkben van. Ez a mentalitás sokszor helyénvaló, sőt, egyenesen inspiráló lehet. Fontos, hogy felelősséget vállaljunk a tetteinkért, és hogy hibáink esetén ne másokat hibáztassunk, hanem magunkba nézzünk. A probléma ott kezdődik, amikor ez a felelősségvállalás egy toxikus környezetben átcsap önmarcangolásba. Amikor a hibák nem a te hibáid, hanem egy diszfunkcionális rendszer következményei.
Honnan tudhatod, hogy nem benned van a hiba? Íme néhány objektív jel, ami arra utal, hogy a kiégésed nem személyes gyengeség, hanem a munkakörnyezeted mérgező hatásának a következménye:
- A felelősségi köröd és a hatásköröd nincsenek összhangban: Elvárják tőled a látványos eredményeket, de nem adnak hozzá eszközöket. Felelős vagy a csapat eredményeiért, de nincs beleszólásod a csapat összetételébe, a projektek priorizálásába, vagy a munkafolyamatokba.
- Állandóan tűzoltás van: Ahelyett, hogy a stratégiával és a tervezéssel foglalkoznál, az időd nagy részét azzal töltöd, hogy elhárítod a váratlanul felmerülő problémákat. Ezek a problémák ráadásul rendszeresen ugyanazok, csak más formában jelentkeznek.
- A visszajelzések hiányosak, ellentmondásosak vagy egyenesen sértőek: Nem tudod, hogy jó úton jársz-e, mert a vezetőség nem ad visszajelzést, vagy a visszajelzések követhetetlenek, esetleg személyeskedőek.
- A sikert nem ismerik el, a hibákat viszont büntetik: A jó teljesítményt természetesnek veszik, a kisebb hibákért viszont nyilvánosan megszégyenítenek.
- A túlóra a norma, a szabadság pedig luxus: A munka-magánélet egyensúly fogalma ismeretlen a cégnél. A túlóra (más néven „tulajdonosi szemlélet”) elvárt, a szabadságot pedig úgy adják ki, mintha kegyet gyakorolnának. Ha vezetőként operatív munkát végzel, ha a cég megáll a személyes jelenléted nélkül, ha bizonyos feladatokat nincs kinek átadni, az egy csalhatatlan jel, hogy te valójában sohasem lehetsz szabadságon.
- Nincs lehetőség a fejlődésre: Ahelyett, hogy támogatnák a szakmai fejlődésedet, inkább arra koncentrálnak, hogy minél több munkát préseljenek ki belőled. A képzésekre nincs idő és pénz, a karrierlehetőségek pedig a nullához közelítenek.
Ha ezek a jelenségek ismerősen csengenek, akkor ideje belátnod: a probléma nem veled van. Nem vagy gyenge, nem vagy alkalmatlan, egyszerűen csak egy olyan környezetben próbálsz boldogulni, ami eleve kudarcra van ítélve.
Védekezés és a HRCare EAP mint hatékony segítség nehezen kezelhető helyzetekben
Mit tehetsz ilyenkor?
Ha szerencsétek van, és van a cégnél HRCare EAP szolgáltatás, akkor máris van egy hatalmas segítségetek ebben a nehéz helyzetben.
A HRCare EAP nem csak a munkavállalóknak nyújt segítséget, hanem a vezetőségnek is. Egy anonim felmérés vagy egy diszkrét konzultáció rávilágíthat a problémák gyökerére, és segíthet abban, hogy a cégvezetés végre szembesüljön a valósággal. A Munkahelyi tükör szolgáltatás pedig pontosan arra a helyzetre lett optimalizálva, hogy a korábban elhallgatott visszajelzések végre láthatóvá és ezáltal kezelhetővé váljanak.
A struccpolitika ára
Mi történik akkor, ha a vezetőség nem hajlandó meghallani a munkavállalók jelzéseit? Mi van akkor, ha olyan mondatokkal söprik le a problémát az asztalról, mint hogy „A mai munkavállalók már csak ilyenek” vagy hogy „Ezekben a pozíciókban mindig nagy a mozgás”? A válasz egyszerű: elveszítik azokat az embereket, akik a leginkább elkötelezettek a munkájuk iránt. Azokat, akik a szívüket-lelküket beleteszik a munkájukba, és akik a legjobban szeretnék, ha a cég sikeres lenne.
Emlékezz: a kiégés és a szervezeti problémák jellemzően nem szépen fokozatosan jelentkeznek, hanem hirtelen, váratlanul, hatalmas felfordulást okozva. Mint a búgócsiga, ami sokáig stabilan pörög, még akkor is, amikor a fordulatszáma már kritikusan alacsony – aztán hirtelen felborul. Mire a vezetőség észreveszi a bajt, már késő, a legjobb embereik már kiégtek, a veszteségek nagyok, a folyamat visszafordítása pedig hatalmas energiát igényel.
És miben segít neked, aki a saját sorsod kovácsa akarsz lenni és aki századjára próbálod összeszedni a lelkesedésedet a munkádhoz? Abban, hogy megtaláld és begyakorold a helyzetben a számodra hasznos lépéseket.
Hogy mik ezek? Az első és legfontosabb: hagyd abba az önmarcangolást! Nem a te felelősséged megmenteni egy menthetetlen helyzetet! A te felelősséged az, hogy megvédd magad!
- Húzz határokat: Mondj nemet a plusz feladatokra, ne válaszolj munkaidőn kívül az e-mailekre, és szenteld időt a pihenésre és a feltöltődésre! Kommunikáld egyértelműen az igényeidet!
- Kérj segítséget: Beszélj a barátaiddal, a családoddal, vagy keress fel egy szakembert! Ne hordozd egyedül a terhet!
- Építsd a védőhálót: Keress olyan kollégákat, akik hasonlóan éreznek, és támogassátok egymást! Együtt könnyebb elviselni a nehézségeket, megtalálni a megfelelő utat és képviselni önmagatokat.
A HRCare EAP szolgáltatás keretében neked is segíthet egy szakember, aki meghallgat, támogat, és segít megtalálni a kiutat. Segíthet:
- A konfliktusok kezelésében: Ha konfliktusod van egy kollégával, vagy a feletteseddel, a HRCare EAP szakemberei segíthetnek a konfliktuskezelési stratégiák kidolgozásában és a kommunikációs készségeid fejlesztésében.
- A stressz kezelésében: A HRCare EAP segíthet abban, hogy megtanuld kezelni a stresszt, és hogy hatékonyabban küzdj meg a munkahelyi kihívásokkal.
- A döntéshozatalban: Ha nehéz döntés előtt állsz, a HRCare EAP szakemberei segíthetnek mérlegelni az előnyöket és hátrányokat, és megtalálni a számodra legjobb megoldást.
- Az önbizalom növelésében: A HRCare EAP segíthet abban, hogy megerősítsd az önbizalmadat, és hogy kiállj magadért a munkahelyen.
Ne feledd, a tehetetlenség érzése nem mindig a te hibád. A kiégés nem személyes kudarc, hanem egy figyelmeztető jel. Egy jelzés arra, hogy valami nincs rendben. De jó hír, hogy nem is végleges állapot. Hallgass a jelzésre, és tegyél lépéseket a változásért.